Представители на Националното дружество „Традиция“ възстановиха историческото спасяване на Троянския манастир през лятото на 1877 година. Събитието привлече вниманието на множество зрители и участници, които се включиха с ентусиазъм в реконструкцията на този епичен момент от българската история.
Над 80 души от клубовете в Троян, Априлци, Севлиево, Плевен, Ловеч и други градове взеха участие във възстановката. Организатор на събитието беше НД „Традиция“ – регионален клон „34-ти пехотен Троянски полк“ (Априлци – Троян – Севлиево), които се постараха да внесат истинския дух на миналото в настоящето.
Идеята за възстановката е на игумена на манастира, Велички епископ Сионий. Той посочи значението на подобни събития за запазването на културното наследство и сподели важността на паметта за миналите борби и победи.
През 1877 година Троянският манастир е изправен пред опасност от опожаряване.
Събитията от 8 август 1877 г. в Троянския манастир представляват важна част от историята на България по време на Руско-турската война.
По време на войната, Троянският манастир е преобразен в лазарет, където се осигурява помощ на руските войници. Манастирът играе ключова роля като медицинска база и център за обезпаразитяване на ранените от руската армия.
Монасите и местното население не се ограничават само до предоставяне на медицинска помощ, но и подпомагат отряда на генерал Павел Карцов по време на прехода на Балканите. Техният принос е от решаващо значение за успеха на руската войска.
На 8 август 1877 г. 350 башибузуци и черкези нападат Троянския манастир, поставяйки под заплаха цялата обител. Игуменът на манастира, Архимандрит Макарий, успешно организира местното опълчение и разбива нападателите, спасявайки манастира и селото Орешак от разорение.
Възстановката показа пред десетки зрители самото сражение и спасяването на Троянския манастир от опожаряване. Участниците посветиха време и усилия, за да пресъздадат този важен момент от миналото и да го представят на публиката с детайли и реализъм.
Такива исторически възстановка е от съществено значение за запазването на нашата национална идентичност и за уважението към миналото на България. Надяваме се, че подобни събития ще продължат да вдъхновяват и обогатяват нашето разбиране за историята и културата на страната ни.
P.S. Снимки от събитието публикувах в страницата на манастира и може да ги разгледате от линка